Warning: A non-numeric value encountered in /data/8/c/8ce82100-b8fa-4687-ac36-f9965fe841ae/salonvalery.sk/web/engine/wp-content/themes/salonvalery/functions.php on line 62
Ako si nevyrobiť faux pas na plese | Svadobný salón Valery

Ako si nevyrobiť faux pas na plese

spať
0

O pár dní opäť odštartuje plesová sezóna.

Ako si nevyrobiť na plese „faux pas“? Svadobný salón Valery vám prináša zopár rád:

Plesová móda pre dámy

Ples je vážená udalosť, pri ktorej sa vyžaduje dlhá a veľká večerná toaleta pre dámy. Neprípustné sú krátke koktailové šaty s odhalenými kolenami. So šperkami nemusíte šetriť, ale ani to s nimi preháňať, aby ste nepôsobili lacno. V oblasti obuvi etiketa už prijala mierny ústupok. Povolené bývajú aj sandále, vždy však dbajte na ich zladenie s farbou šiat. Nepodceňte ani výber kabelky, ktorá by mala byť menšia a ukryť si do nej máte len parfém, textilnú vreckovu a nevyhnutnú kozmetiku. Vlasy by mali byť vyčesané dohora, nie voľne rozpustené. Hlavu nemôže pokrývať klobúk.

Plesová móda pre pánov

White Tie, Black Tie a Formal – Dark suit. Znamená to frak, smoking a čierny /tmavý/ oblek. White tie je biely motýlik, ktorý sa nosí k fraku, black tie je čierny motýlik k smokingu a dark suit znamená tmavý, čierny oblek. Obleky inej farby /šedé, hnedé, sivomodré../ neprichádzajú do úvahu. Sú to denné obleky a po 18tej hodine by si ich muž znalý spoločenskej etikety nemal obliecť. Na večer by sa mal nosiť len čierny oblek. Max. je možné obliecť si tmavomodrý oblek, ktorý pre vás v obchode vyzerá ako čierny.

 

Prichádzame…

Muž musí partnerke podržať dvere taxíka a galantne jej potom ponúkne rameno. Privedie ju až do vstupnej haly (samozrejme ju vždy vedie po svojej pravici), kde sa postará o všetky náležitosti ako predloženie vstupeniek, odovzdanie kabátov v šatni a odvedenie partnerky do hlavnej miestnosti. Žena by sa mala ešte na chvíľku obzrieť v zrkadle, či je jej vzhľad v poriadku.

 

Aj predstavovaniu velí muž

Bolo by nezdvorilé prísť k stolu bez predstavenia sa. Svoje celé meno povie najprv váš partner, ak ste manželia, spoločnosti už vaše priezvisko nehovorí. Teraz prechádza úloha na vás. Podáte si ruky postupne so ženami a nakoniec s pánmi, až potom sa týmto spôsobom zvíta váš muž. Upravujete sa výsostne na toaletách a keď budete odchádzať od stolu, postaví sa len váš spoločník. Počas celého večera sa snažte viesť zdvorilú nekontroverznú konverzáciu. Vyhýbajte sa citlivým politickým, rasovým alebo náboženským témam, aby nevznikol zbytočný konflikt, ktorý by pokazil celú atmosféru.

Príbory z kraja

Nočnou morou býva predovšetkým stolovanie. Ak sa počas večera podáva menu, sadáte si k stolu s niekoľkými príbormi. Ničoho sa však nemusíte obávať. Do rúk chytajte postupne ku každému chodu vždy ten set, ktorý je najďalej od taniera. Hore nad ním sa nachádza potom už len dezertná lyžička alebo vidlička a kávová lyžička. Keď neviete, pre ktorý pohár siahnuť, vedzte, že tie vaše sa nachádzajú po vašej pravej ruke. Ak by ste naozaj nevedeli ako začať, sledujte ostatných spoločníkov pri stole.

Jedlo môžete konzumovať až vtedy, keď ho majú naservírované všetci pri stole. Prvá začína najstaršia dáma, ktorá dá akoby signál k začiatku. Vkladajte do úst a jedzte malé sústa, pokiaľ zajedáte pečivom, vždy si z neho odtrhnite drobný kúsok a tak vložte do úst (správna dáma v spoločnosti nikdy, napríklad do rožku, nezahryzne!). Čo azda nikomu netreba pripomínať je, že sa nehovorí s plnými ústami. Zdvorilostná konverzácia je počas večere samozrejme prípustná, ba etika ju priam prikazuje.

Pokiaľ večera prebieha formou rautu, nenakladajte si preplnené taniere a špinavý riad neukladajte medzi misy s jedlom, ale položte na špeciálny stolík. Žena si nemôže alkohol dolievať sama a pohár by nemala mať nikdy prázdny, ak však ďalší nápoj neodmietne.

 

Tanečná sála nie je len vaša

Čo sa tanca týka, aj tu musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Vy ako dáma by ste nemali o tanec žiadať. Pozorný muž by sa mal postarať o to, aby ste sa počas večera nenudili. Dbajte o to, že tu sa nenachádzate na diskotéke, kde môžete do hocikoho vrážať. Myslite na tanečný priestor ostatných párov a tancujte decentne.

Po tanci by vám mal partner poďakovať a odviesť vás k stolu. Muž, s ktorým ste na ples prišli, je povinný nenechať vás osamotenú a tiež je slušné odísť v rovnakom zložení, ako ste na ples zavítali.

 

Pripravte sa skôr, než bude neskoro 

Celkovo sa väčšina starostí ohľadom etikety prenáša na mužov. Tí, ak chcú požiadať o tanec inú ženu, najprv musia poprosiť o povolenie vás, potom partnera, ak žena neprišla sama a následne ju samotnú. Ak sa chystáte prvýkrát na podobnú akciu, preberte si všetky pravidlá dopredu doma, aby ste predišli prípadným faux pas.

 

Nuž, zdá sa, že ísť „plesať“ nie je až také jednoduché. Preto veríme, že sme vám našimi radami aspoň trochu pomohli.

 

použité foto: http://revue.idnes.cz/poprask-na-plesu-v-opere-ornellu-nechali-vyvest-partysova-se-bavila-1gg-/lidicky.aspx?c=A130203_003601_lidicky_ved

© 2022 Svadobný Salón Valery. Všetky práva vyhradené.